Kategoria

Ciekawe Artykuły

1 Krtań
Jodomarin 100, 200 - instrukcje użytkowania, recenzje, cena, tanie analogi. Czy mogę przyjmować lek w czasie ciąży? Ile tabletek wypić dla dzieci?
2 Rak
Krew do transferyny - tempo transferyny we krwi, przyczyny wzrostu i spadku
3 Testy
Osteoporoza
4 Przysadka mózgowa
Wessel duet F w ciąży - który wziął?
5 Jod
Analiza 17-ketosteroidów w moczu
Image
Główny // Jod

17-jeden progesteron jest podwyższony w fazie folikularnej


17-OH-progesteron jest ważny dla zdrowia kobiet. Jego synteza, podobnie jak DHEA, zachodzi głównie w nadnerczach pod wpływem niektórych enzymów. Za co odpowiada hormon progesteron 17-OH u kobiet? Przede wszystkim na cykl menstruacyjny. 17-OH-progesteron dostarcza odpowiednią ilość androstendionu i kortyzolu. Podobnie jak prolaktyna, wpływa na reprodukcję kobiet i pomyślny przebieg ciąży..

Dlaczego 17-OH rośnie w fazie folikularnej??

Specjaliści często mają do czynienia z taką sytuacją, gdy 17-OH progesteron jest podwyższony w fazie folikularnej. Analiza jest zalecana w leczeniu zaburzeń wpływających na zdolność rozrodczą. Może być również stosowany jako środek zapobiegawczy. Nieznaczny wzrost poziomu hormonu nie budzi niepokoju wśród specjalistów. Zwykle 17-OH zwiększa się w czasie ciąży, a także począwszy od połowy fazy lutealnej cyklu.

Poważny wzrost tego hormonu obserwuje się w następujących stanach i chorobach:

  • Nowotwory nadnerczy i jajników;
  • Hiperplazja kory nadnerczy typu wrodzonego;
  • Awarie cyklu miesięcznego;

Jeśli kobiety mają podwyższony poziom progesteronu, należy ustalić przyczyny. W okresie dojrzewania te skoki hormonalne mogą prowadzić do hirsutyzmu, gdy dziewczynki mają dodatkowe włosy. Kobietom planującym zajście w ciążę zaleca się kontrolowanie wartości 17-OH progesteronu, gdyż jego kumulacja w organizmie prowadzi do aktywnej syntezy testosteronu, co może wywołać zagrożenie poronieniem, blaknięciem ciąży i pojawieniem się innych przykrych konsekwencji.

Cechy analizy

Zaleca się określenie poziomu tego hormonu podczas diagnostyki laboratoryjnej ściśle rano, kiedy jego poziom jest podwyższony. Diagnozuj na początku cyklu kobiecego. Innym razem badania będą mało informacyjne. Analiza jest wykonywana przed posiłkami. Dzień wcześniej nie powinno być stresu, w przeciwnym razie wpłynie to na ilość hormonu we krwi.

W sytuacjach stresowych, gdy pojawia się uczucie strachu, wzrasta poziom 17-OH-progesteronu, bez którego kortyzol nie będzie produkowany.

Kortyzol z kolei jest regulatorem bilansu energetycznego i daje siłę do radzenia sobie z niespodziankami, w szczególności - stresem. Dlatego określenie rzeczywistego poziomu 17-OH-progesteronu należy przeprowadzić przy równomiernym stanie psycho-emocjonalnym. Doświadczenia i lęki są przeciwwskazane na kilka dni przed spodziewanym dniem badania..

Stawka progesteronu jest różna dla kobiet w różnych fazach cyklu żeńskiego. Maksymalną wartość obserwuje się rano, w ciągu dnia poziom hormonu zwykle spada.

Analiza jest zalecana głównie w przypadku podejrzenia przerostu kory nadnerczy i niepłodności żeńskiej. Diagnostyka pozwala na postawienie prawidłowej diagnozy i wybór schematu leczenia. Niektórzy eksperci zalecają przeprowadzenie badania dla wszystkich kobiet, które mają plany na wczesne poczęcie, zwłaszcza jeśli w wywiadzie są zamrożone ciąże, poronienia i przypadki przedwczesnego porodu.

Objawy podwyższonego poziomu 17-OH progesteronu

Ponieważ 17-OH progesteron jest zasadniczo sterydem, gdy się podnosi, pojawiają się objawy hirsutyzmu - szorstki głos, zwiększony wzrost włosów, zmiana w budowie sylwetki. Miesiączki nie przychodzą lub są nieregularne. Nie sposób nie zauważyć tych znaków..

Jeśli włosy dużo rosną, szczególnie na tle problemów z poczęciem i naruszeniem cyklu, nie odmawiaj pomocy lekarzom. Przeprowadzą niezbędne procedury diagnostyczne i zalecą skuteczne leczenie. Korektę podwyższonego poziomu hormonów należy rozpocząć w odpowiednim czasie, aż do wystąpienia nieodwracalnych skutków dla zdrowia.

Wzrost poziomu 17-OH progesteronu negatywnie wpływa na stan skóry - w wyniku aktywnej produkcji sebum może stać się nadmiernie przetłuszczająca się. Prowadzi to do namnażania się patogenów zakaźnych i powstania reakcji zapalnej w postaci trądziku i trądziku..

Gromadzenie 17-OH progesteronu zawsze grozi wzrostem testosteronu - męskiego hormonu płciowego oraz wzrostem kortyzolu. Gwałtowny wzrost zużycia energii może prowadzić do wydatkowania wszystkich zasobów organizmu i osłabienia układu odpornościowego. Dlatego konieczne jest właściwe i terminowe zajęcie się wysokim poziomem 17-OH. Niezwykle niepożądane jest stosowanie samoleczenia, ponieważ przyjmowanie leków hormonalnych i innych poważnych leków bez nadzoru specjalisty może być niebezpieczne, co często prowadzi do zwiększenia patologicznych objawów choroby..

Funkcje leczenia

Kobiety z podwyższonym progesteronem wymagają regulacji hormonalnej. Najczęściej lekarze przepisują metyloprednizolon (metipred), w obecności cyst eksperci przepisują duphaston na kilka cykli. Czasami wystarczy użyć doustnych środków antykoncepcyjnych, aby znormalizować sytuację. Schemat leczenia i określone leki są wybierane tylko przez lekarza. To on zna wszystkie cechy układu rozrodczego kobiety, wyniki badań. Pozwala to dobrać najskuteczniejszy lek dla konkretnego pacjenta..

Czy można zmniejszyć progesteron metodami ludowymi?

Zmniejszanie progesteronu metodami ludowymi jest popularne wśród kobiet w wieku rozrodczym. Często problem ten stwarza przeszkody w przebiegu ciąży, zwłaszcza jeśli dodatkowo wykryta zostanie policystyczna choroba. Środki ludowe mają działanie hormonalne, w szczególności działają antyandrogennie, obniżając poziom testosteronu.

Palma karłowata jest słusznie uważana za jedną z najskuteczniejszych roślin antyandrogenowych. Wytwarza się z niego ekstrakty, suplementy diety i przepisuje je na chorobę wielotorbielową i wysoki poziom 17-OH progesteronu. Dłoń karłowata dodatkowo dość dobrze łagodzi objawy zapalenia narządów wewnętrznych narządów płciowych, działa obkurczająco, wazoprotekcyjnie. Kobietom zaleca się stosowanie ekstraktu w drugiej połowie cyklu miesiączkowego, gdy poziom tego hormonu jest podwyższony.

Czarny cohosh (cimicifuga) ma wyraźne działanie antyandrogenne. To wieloletnie zioło zmniejsza pojawianie się hirsutyzmu u kobiet z zaburzeniami hormonalnymi i utrzymującym się wysokim poziomem testosteronu. Rośliny takie jak lukrecja i unikająca piwonia również mają działanie antyandrogenne..

Stosowane razem mogą znacznie poprawić zdrowie kobiet, zmniejszyć objawy mastopatii, mięśniaków, policystycznych i innych chorób wywołanych zaburzeniami hormonalnymi. Piwonia i lukrecja zmniejszają nasilenie hirsutyzmu.

Kobietom z zaburzeniami hormonalnymi i wysokim poziomem progesteronu zaleca się stosowanie witamin z cynkiem. Cynk to silny naturalny antyandrogen, który spowalnia lub blokuje przemianę testosteronu do dihydrotestosteronu. Aby uzyskać maksymalne działanie antyandrogenne, zaleca się łączenie cynku z witaminami z grupy B..

17-OH-progesteron u kobiet: wartości prawidłowe i leczenie nieprawidłowości

17-OH-progesteron u kobiet jest wytwarzany w nadnerczach, gonadach i łożysku. Jest syntetyzowany z progesteronu i pod działaniem określonych enzymów przekształca się w glukokortykoidy, mineralokortykoidy i hormony płciowe. Jego zawartość we krwi jest bardzo zróżnicowana w zależności od pory dnia, wieku, fazy cyklu miesiączkowego, ciąży, przyjmowania leków.

Wzrost lub spadek 17-OH-progesteronu u kobiet występuje z chorobami takimi jak wrodzony przerost nadnerczy, choroba Addisona, guzy nadnerczy lub jajnika.

  • 1 Fizjologiczne przyczyny zmian poziomu
  • 2 Analiza laboratoryjna
  • 3 Obniżone poziomy hormonów (choroba Addisona)
  • 4 Zwiększona zawartość hormonów
    • 4.1 Wrodzony przerost kory nadnerczy
      • 4.1.1 Objawy kliniczne
    • 4.2 Leczenie
      • 4.2.1 Glukokortykoidy
      • 4.2.2 Mineralokortykoidy
      • 4.2.3 Leki antyandrogenne lub złożone doustne środki antykoncepcyjne (COC)
      • 4.2.4 Leki przeciwnadciśnieniowe
      • 4.2.5 Medycyna tradycyjna
      • 4.2.6 Dieta

Fizjologiczne czynniki zmieniające poziom 17-OH-progesteronu u kobiet:

  • pora dnia - maksymalny poziom rano, obniżony wieczorem i minimalny w nocy;
  • wiek - bezpośrednio po urodzeniu poziom hormonu jest wysoki, w ciągu 1 tygodnia życia obniża się i utrzymuje się na niskim poziomie przez cały okres dzieciństwa, ponownie podnosi się dopiero w okresie dojrzewania;
  • faza cyklu miesiączkowego - w pierwszej fazie (folikularnej) poziom hormonu jest niski, w połowie cyklu zaczyna rosnąć i utrzymuje się na maksimum przez drugą (lutealną) fazę;
  • ciąża - w czasie ciąży stężenie wzrasta, ponieważ łożysko zaczyna wytwarzać dodatkowy progesteron, który jest „prekursorem” 17-OH-progesteronu;
  • leki - przyjmowanie leków zawierających progesteron w efekcie zwiększa również poziom 17-OH-progesteronu we krwi.

Wskazaniami do laboratoryjnego oznaczenia 17-OH-progesteronu są:

  • zaburzenia miesiączkowania i niepłodność u kobiet;
  • hirsutyzm - porost włosów na twarzy i ciele kobiety według męskiego wzorca;
  • diagnostyka i kontrola skuteczności leczenia przerostu kory nadnerczy;
  • zidentyfikowane masy nadnerczy.

Przygotowanie i zasady przeprowadzania analiz:

  • krew jest pobierana 3 dnia cyklu miesiączkowego;
  • Zaleca się oddawanie krwi rano od 8 do 11 godzin na czczo (minimum 8 i nie więcej niż 11 godzin na czczo);
  • wykluczyć aktywność fizyczną i spożycie alkoholu w dniu poprzedzającym badanie;
  • nie palić na godzinę przed badaniem.

Normalne wartości 17-OH-progesteronu u kobiet:

Wiek / faza cyklu miesiączkowego / wiek ciążowyNorma hormonalna w nnmol / lStawka hormonów w ng / ml
Nowo narodzony0,7-2,30,23-0,75
Dzieci0,1-2,70,03-0,89
Pokwitanie0,1-7,00,03-2,3
Faza folikularna0,2-2,40,07-0,79
Faza lutealna0,9-8,70,30-2,85
Klimakterium0,12-7,00,04-2,30
I trymestr ciąży1,0-2,310,33-0,76
II trymestr ciąży1,65-4,620,54-1,52
III trymestr ciąży1,98-11,880,65-3,92

Jest to przewlekła niewydolność kory nadnerczy spowodowana tworzeniem się autoprzeciwciał w organizmie i zniszczeniem kory nadnerczy. Główna różnica w stosunku do wrodzonego przerostu nadnerczy polega na tym, że w chorobie Addisona występuje niedobór glukokortykoidów, mineralokortykoidów i hormonów płciowych. Obraz kliniczny odpowiada niedoborowi hormonów.

Główną zasadą leczenia, podobnie jak w przypadku podwyższonego poziomu hormonów, jest hormonalna terapia zastępcza. Jedyną zasadniczą różnicą jest to, że główna dawka jest przepisywana nie wieczorem, ale rano, aby zasymulować fizjologiczny rytm wydzielania hormonów..

17-OH-progesteron u kobiet jest zwiększony z następującymi patologiami:

  • Wrodzony przerost kory nadnerczy (najczęściej);
  • Guzy nadnerczy lub jajników (bardzo rzadko).

Najczęstsza przyczyna patologicznego wzrostu 17-OH-progesteronu we krwi. Jest to choroba dziedziczna, której przyczyną jest niedobór jednego z enzymów - 21-hydroksylazy, 17-alfa-hydroksylazy i 11-beta-hydroksylazy. Pod wpływem tych enzymów 17-OH-progesteron przekształca się w glukokortykoidy (kortyzol), mineralokortykoidy (aldosteron) i męskie hormony płciowe (androgeny), które odpowiadają za metabolizm soli wodno-solnych, metabolizm białek, tłuszczów i węglowodanów, regulację ciśnienia krwi, reakcję organizmu na stres, dojrzewanie i nie tylko.

Kobiety cierpią na tę chorobę 5 razy częściej niż mężczyźni.

W zależności od niedoboru określonego enzymu rozwija się niedobór lub nadmiar niektórych hormonów:

  • Niedobór 21-hydroksylazy (występuje w 95% przypadków) - niedobór glukokortykoidów i mineralokortykoidów, nadmiar androgenów. Może występować tylko nadmiar androgenów (tzw. Forma nieklasyczna).
  • Niedobór 11-beta-hydroksylazy - niedobór glukokortykoidów, nadmiar mineralokortykoidów i androgenów.
  • Niedobór 17-alfa-hydroksylazy - niedobór glukokortykoidów i androgenów, nadmiar mineralokortykoidów.

Objawy niedoboru glukokortykoidów:

  • ciemnienie skóry i błon śluzowych, szczególnie wyraźne w okolicy fałdów skórnych (dłonie, pachy, łokcie, pachwiny);
  • osłabienie i ból mięśni;
  • obniżenie poziomu cukru we krwi, któremu towarzyszy ciągłe uczucie głodu, drżenie ciała, pocenie się, szybkie bicie serca;
  • utrata masy ciała.

Objawy niedoboru mineralokortykoidów:

  • apetyt na słone potrawy;
  • niskie ciśnienie krwi - ogólne osłabienie, zawroty głowy, omdlenia;
  • nudności wymioty;
  • biegunka;
  • odwodnienie;
  • zaburzenia rytmu serca.

Objawy nadmiaru mineralokortykoidów:

  • podwyższone ciśnienie krwi - ból głowy, uczucie ciężkości w głowie;
  • skurcze mięśni.

Objawy nadmiaru androgenów u kobiet:

  • owłosienie twarzy i ciała według męskiego wzoru;
  • przyspieszenie dojrzewania;
  • trądzik - pryszcze pospolite lub trądzik, trudne w leczeniu zabiegów kosmetycznych;
  • naruszenie cyklu miesiączkowego, aż do całkowitego braku miesiączki;
  • bezpłodność;
  • poronienie;

Podstawą leczenia wrodzonej dysplazji kory nadnerczy jest terapia substytucyjna glukokortykoidami i mineralokortykoidami, w zależności od niedoboru określonych hormonów. Główną dawkę przyjmuje się wieczorem w celu skuteczniejszego hamowania syntezy androgenów.

Terapia substytucyjna trwa przez całe życie i nie jest w żadnym wypadku anulowana.

Preparaty glukokortykoidowe:

  • Hydrokortyzon (Cortef) jest lekiem z wyboru;
  • Prednizolon;
  • Deksametazon;
  • Metyloprednizolon (Metipred).

Przy długotrwałym stosowaniu glukokortykoidów możliwy jest rozwój zespołu lekowego Itsenko-Cushinga.

Objawy zespołu lekowego Itsenko-Cushinga:

  • otyłość;
  • wysoki poziom cukru we krwi (zwany cukrzycą steroidową);
  • rozstępy - fioletowo-różowe rozciągliwe paski na brzuchu;
  • osteoporoza;
  • tworzenie się wrzodu żołądka lub dwunastnicy;
  • niska odporność na choroby zakaźne.

Aby uniknąć rozwoju zespołu lekowego Itsenko-Cushinga, konieczne jest dokładne obserwowanie dawki przepisanej przez lekarza oraz ciągłe monitorowanie masy ciała i poziomu glukozy we krwi.

Jedynym lekiem mineralokortykoidowym jest Fludrokortyzon (Cortineff).

Podczas przyjmowania fludkokortyzonu należy monitorować ciśnienie krwi oraz poziom potasu i sodu we krwi. Planując ciążę, należy powiadomić o tym lekarza, aby na wczesnym etapie dostosować dawkę..

Leki te hamują produkcję androgenów i są stosowane w nieklasycznej postaci wrodzonego przerostu nadnerczy.

Najpopularniejsze leki:

  • Cyproterone (Androkur);
  • Finasteryd (Penester);
  • Etynyloestradiol + Chlormadinon (Belara);
  • Etynyloestradiol + Drospirenon (Midiana).

Leki te mogą uszkadzać wątrobę i powodować nadkrzepliwość (zgrubienie krwi), dlatego przy ich przyjmowaniu konieczne jest okresowe wykonywanie biochemicznego badania krwi i koagulogramu.

Planując ciążę, pacjentom przepisuje się zastępczą terapię glikokortykoidową: jest to konieczne, aby zapobiec samoistnym poronieniom. Można stosować wszystkie leki z wyjątkiem deksametazonu.

Ponieważ nadmiar mineralokortykoidów podnosi ciśnienie krwi, konieczne jest stosowanie leków, które je obniżają.

Preferowane to:

  • Amlodypina (Tenox);
  • Nifedypina (Corinfar).

Obniżony poziom 17-OH-progesteronu jest nie mniej niebezpieczny niż podwyższony. Dlatego wszystkie wizyty i zalecenia dotyczące leczenia tego problemu powinny być przepisane przez lekarza..

Leczenie środkami ludowymi nie może w żaden sposób całkowicie zastąpić powyższych leków hormonalnych i jest dopuszczalne tylko jako terapia pomocnicza.

Przepisy tradycyjnej medycyny:

  • Herbata z korzenia lukrecji. Wlej 2 litry wody do rondla i zagotuj. Dodaj 3-4 łyżeczki korzenia lukrecji i gotuj przez 3 minuty. Domagaj się 7 godzin, a następnie odcedź. Zażywaj 100 ml 3 razy dziennie z posiłkami;
  • Kolekcja ziół. Zalać 1,5-2 litrów wody, dodać 1 łyżkę pietruszki, mniszka lekarskiego, jagód jałowca, lubczyku. Gotuj przez 30 minut. Domagaj się 4 godzin i odcedź. Pij 200 ml 3 razy dziennie
  • Czarna porzeczka. Zalać 500 ml wody, zagotować, dodać 2 łyżki liści czarnej porzeczki. Gotuj przez 10 minut. Nalegaj 1,5-2 godziny i spuść. Pij 1/4 szklanki 3 razy dziennie.

Przy podwyższonym poziomie 17-OH-progesteronu zaleca się ograniczenie spożycia pokarmów bogatych w białko (wołowina, mleko fermentowane, rośliny strączkowe) i cholesterolu (smalec, jajka, wyroby cukiernicze i mączne).

Zaleca się spożywanie większej ilości pokarmów zawierających naturalne węglowodany:

  • ziemniaki;
  • zielony groszek;
  • marchew.

Przydadzą się też Zieloni:

  • Pietruszka;
  • koper;
  • sałatki;
  • zielone cebule.

Owoce dobrze sprawdziły się w kuracji dietetycznej:

  • jabłka;
  • gruszki;
  • śliwki;
  • banany.

Kompoty z suszu dodatkowo pomagają w odbudowie osłabionego organizmu.

Wysoki poziom hormonów 17 he progesteron, jak obniżyć

Utrzymujący się wzrost poziomu 17% progesteronu świadczy o zaburzeniach hormonalnych, obecności patologii. Planując ciążę, stężenie substancji znajduje się na liście testów określających stan hormonalny.

  • 1 Przyczyny wzrostu stężenia 17 oh progesteronu
  • 2 Wzrost poziomu hydroksyprogesteronu w folikularnej fazie cyklu
  • 3 Objawy podwyższonego poziomu hydroksyprogesteronu
  • 4 sposoby na obniżenie 17 poziomu progestyny

17 oh progesteron jest metabolitem (pośrednim), który powstaje w łańcuchu reakcji biochemicznych syntezy hormonów nadnerczy, gonad. U kobiet jest produkowany w niewielkich ilościach, ale zależy od tego przydatność funkcji rozrodczej..

Przyczyny wzrostu stężenia 17 oh progesteronu

Wszystkie przyczyny wzrostu stężenia 17-OH dzielą się na patologiczne i fizjologiczne. Pierwsza grupa obejmuje:

  • Wrodzony przerost (nadmierne tworzenie tkanki) nadnerczy;
  • niedobór enzymów biorących udział w syntezie kortyzolu, hormonów steroidowych aldosteronu (21-hydroksylaza, 11beta-hydroksylaza);
  • guzy jajników i nadnerczy.

Wzrost poziomu hydroksyprogesteronu podczas ciąży jest normalnym zjawiskiem fizjologicznym. Łożysko zaczyna go produkować. Ale normy substancji czynnej są określane w zależności od tygodnia ciąży.

Znaczny wzrost substancji w pierwszym trymestrze, w ostatnich tygodniach prowadzi do samoronienia, płodu wewnątrzmacicznego blaknięcia.

Podwyższony poziom hydroksyprogesteronu w folikularnej fazie cyklu

Poziom 17-oh progesteronu we krwi zależy od fazy (dnia) cyklu miesiączkowego kobiety. Pierwszy to pęcherzykowy (FF). Rozpoczyna się pierwszego krytycznego dnia i trwa do owulacji. Okres ten charakteryzuje się niską temperaturą podstawową (najniższe wartości w spoczynku) i dojrzewaniem pęcherzyków..

Na tle znacznego wzrostu estrogenu i FSH (hormonu folikulotropowego) w tym okresie uwalniana jest bardzo mała ilość progesteronu i 17-OH, ale wystarczy, aby wywołać aktywne wydzielanie hormonu luteinizującego. To z kolei zapewnia gotowość jaja do zapłodnienia..

Jeśli w fazie folikularnej występuje podwyższony poziom 17-OH progesteronu, jest to wskaźnik nadmiaru męskiego hormonu we krwi. Przy jednoczesnym przekroczeniu stężenia testosteronu i 17 o progestyny ​​lekarz wyciąga wniosek o niepłodności.

Pojedyncze wykrycie wysokiego stężenia 17-OH w PF nie zawsze wiąże się z upośledzeniem funkcji rozrodczych. Silny stres może być przyczyną zaburzeń hormonalnych. Po chwili musisz ponownie wykonać badanie krwi i znaleźć prawdziwy obraz.

Objawy podwyższonego hydroksyprogesteronu

Odpowiedź na podwyższony 17-OH progesteron jest indywidualna. Oznaki nadmiaru substancji w ciele kobiety są następujące:

  • naruszenie cyklu miesiączkowego (przy wzroście wartości 5-6 razy miesiączka nie występuje przez kilka miesięcy);
  • obrzęk gruczołów mlecznych;
  • zwiększona masa ciała;
  • dysfunkcja jelit;
  • trądzik;
  • brak równowagi cukru;
  • nadmierny wzrost włosów;
  • obrzęk nóg.

Sposoby na obniżenie poziomu progestyny ​​17 oh

Jeśli masz objawy wysokiego 17-OH, lekarz zleci badanie krwi. Po przeprowadzeniu testu laboratoryjnego ustala się leczenie. Aby obniżyć poziom progesteronu 17 oh, stosuje się leki hormonalne. Częściej niż inne przepisywane są deksametazon i metyloprednizolon. Podczas terapii kobiety zauważają przyrost masy ciała. Wyjaśnia to zdolność tych leków do zatrzymywania dużych ilości wody w organizmie..

Podczas leczenia problemów z poczęciem, niepłodnością nie stosuje się wysokich stężeń hormonów. Lekarz ustala schemat leczenia uwzględniając objawy choroby oraz fazę cyklu miesiączkowego. Leki przyjmuje się kilka razy dziennie, biorąc pod uwagę dopuszczalne dzienne stężenie substancji czynnej.

W przypadku problemów z układem pokarmowym leki przyjmuje się po posiłkach. Czas trwania kuracji to 3-6 miesięcy. Aby monitorować skuteczność leczenia, lekarz okresowo przepisuje laboratoryjne badanie krwi..

Terapia podwyższonego hydroksyprogesteronu może obejmować złożone doustne środki antykoncepcyjne: Janine, Yarina, Antheovin i inne. Zawierają kombinację żeńskich hormonów płciowych i ogólnie mają korzystny wpływ na stan hormonalny.

Terapia lekowa ma na celu wyeliminowanie głównej przyczyny wzrostu ilości 17-OH. W przypadku torbieli jajnika skuteczne są doustne środki antykoncepcyjne, kortykosteroidy są przepisywane w przypadku dysfunkcji nadnerczy. W niektórych przypadkach stosuje się interwencję chirurgiczną.

Na przykład resekcja jajników jest wykonywana, jeśli torbiel nie ustępuje samoistnie. Pooperacyjna terapia lekowa ma na celu zapobieganie stanom zapalnym, infekcjom i przywracanie cyklu macicznego..

Podwyższony 17 oh progesteron jest leczony środkami ludowymi. Skuteczność takiego zabiegu zależy od indywidualnych cech ciała kobiety. Tradycyjna medycyna ma wystarczającą liczbę receptur. Kontrolowanie stężenia hormonu pomoże wyciągnąć wnioski o skuteczności leku. W razie potrzeby możesz wypróbować inny przepis. W celu obniżenia poziomu hydroksyprogesteronu stosuje się następujące rośliny lecznicze:

  • kwiaty i owoce jarzębiny;
  • kwiaty i pąki goździków;
  • nasiona marchwi;
  • łodyga macicy.

Do przygotowania wywarów, naparów konieczne jest zakupienie wysokiej jakości i prawidłowych surowców, ściśle przestrzegaj zaleceń dotyczących przygotowania i podawania leku. Przed użyciem jakiegokolwiek środka ludowego należy skonsultować się z lekarzem.

Dieta daje pozytywny wynik tylko przy zintegrowanym podejściu do terapii. W okresie kuracji zaleca się zmniejszenie ilości pokarmów białkowych w diecie oraz zwiększenie zawartości węglowodanów. W menu ziemniaki, marchew, buraki, pietruszka, groszek, cebula. Dozwolone jest stosowanie owoców i suszonych owoców

Wysoki 17 oh progesteronu, potwierdzony kilkoma badaniami krwi wykonanymi w fazie folikularnej, jest wskaźnikiem nieprawidłowości w organizmie. Z tego powodu występują problemy z poczęciem i ciążą..

17-OH-progesteron: co to jest, norma i odchylenia od niej

17-OH-progesteron to hormon steroidowy syntetyzowany z progesteronu i 17-hydroksypregnenolonu. Jest wytwarzany przez ciałko żółte jajników i korę nadnerczy. Hormon ten jest półproduktem w syntezie kortyzolu.

Ilość 17-OH-progesteronu wzrasta w ludzkim organizmie podczas stresu, napięcia psychicznego, strachu czy złości. W niebezpiecznej sytuacji to właśnie ten hormon przyczynia się do tego, że krew pędzi do mięśni i serca. Odpowiada również za nadciśnienie i zaburzenia rytmu..

Stawka 17-OH-progesteronu

Stężenie 17-hydroksyprogesteronu w organizmie zmienia się w ciągu dnia. Największą ilość hormonu odnotowuje się rano. Również jego wartość zależy od wieku kobiety i okresu cyklu miesiączkowego..

Norma 17-OH-progesteronu u kobiet:

  • faza folikularna: od 1,25 do 8,25 nmol / l;
  • okres owulacji: od 0,9 do 4,25 nmol / l;
  • faza lutealna: 1,0 do 11,5 nmol / l.

W czasie ciąży ilość hormonu w organizmie wzrasta:

  • I - II trymestr: wskaźnik może zmieniać się od 3,55 do 20 nmol / l;
  • III trymestr: poziom hormonu wzrasta i waha się od 3,75 do 33,3 nmol / l.

U mężczyzn norma 17-He-progesteronu mieści się w zakresie 1,5-6,35 nmol / l.

Analiza dla 17-OH-progesteronu

W celu określenia ilości 17-OH-progesteronu w organizmie przypisuje się specjalną analizę. Pobieranie krwi odbywa się rano. Na 8 godzin przed analizą należy wykluczyć użycie jedzenia, herbaty, kawy. Zaleca się rzucenie palenia co najmniej 2 godziny przed wyznaczonym czasem. Możesz pić niegazowaną wodę, ale nie więcej niż dwie szklanki.

Kobiety muszą oddać krew dla 17-OH-progesteronu w 3-5 dniu cyklu. Badania w drugiej fazie są niepraktyczne, ponieważ w tym okresie ilość hormonu naturalnie spada.

Wskazania do analizy 17-hydroksyprogesteronu:

  • nieregularne miesiączki;
  • nawykowe poronienie;
  • bezpłodność pierwotna lub wtórna;
  • planowanie ciąży;
  • krwawienie z macicy;
  • zespół napięcia przedmiesiączkowego;
  • wzrost włosów typu męskiego;
  • ból gruczołów mlecznych;
  • przerost kory nadnerczy;
  • kontrola leczenia chorób nadnerczy;
  • nowotwory w okolicy jajnika.

W przypadku noworodków zaleca się wykonanie testu hormonalnego, jeśli podejrzewa się przerost nadnerczy. Dzięki tej patologii dziecko ma wzrost narządów płciowych..

Jeśli poziom hormonu zostanie nieznacznie obniżony, można go dostosować, normalizując tryb życia. Przede wszystkim należy dobrze się odżywiać i wprowadzać do diety produkty zawierające duże ilości cynku..

Dodatkowe metody badawcze obejmują:

  • USG (badanie ultrasonograficzne) narządów miednicy;
  • USG nerek i nadnerczy;
  • obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego lub tomografia komputerowa.

Podwyższony poziom 17-OH-progesteronu

Przyczyny podwyższonego poziomu 17-hydroksyprogesteronu obejmują:

  • przerost nadnerczy;
  • guzy nadnerczy;
  • nowotwory w okolicy jajnika;
  • zespół policystycznych jajników;
  • przestrzeganie ścisłej diety;
  • stosowanie leków zawierających progesteron.

Podwyższony poziom 17-OH-progesteronu może świadczyć o pojawieniu się trądziku, którego ilość nie zmniejsza się po zastosowaniu kosmetyków. Wysypka ustępuje samoistnie, gdy poziom hormonów powróci do normy. Ponadto objawy nadmiaru 17-OH-progesteronu obejmują nieregularne miesiączki, skąpe lub brak krwawienia miesiączkowego..

Kobieta ma porost włosów typu męskiego. Włosy na ciele stają się gęste, ciemne, zaczynają rosnąć na klatce piersiowej, brzuchu i twarzy. Występuje uczucie obrzęku gruczołów mlecznych i bólu przy badaniu palpacyjnym. Kobieta szybko przybiera na wadze, ma problemy z jelitami. Często puchną również kończyny dolne..

Na wzrost ilości 17-hydroksyprogesteronu może również wskazywać wysoki poziom glukozy we krwi. Pojawia się szybkie zmęczenie, napady migreny i zawroty głowy. Pojawiają się wahania nastroju, niepokój, ataki paniki, upośledzona pamięć i koncentracja.

Konsekwencje wysokiego poziomu hormonów

Jeśli poziom hormonu różni się od normy przez długi czas, mogą wystąpić następujące konsekwencje:

  • cukrzyca typu 2;
  • miażdżyca;
  • choroby serca i naczyń krwionośnych;
  • stany depresyjne;
  • zaburzenia psychiczne;
  • wrzód trawienny;
  • encefalopatia;
  • naruszenie krążenia mózgowego.

Nadmiar hormonu negatywnie wpływa na aktywność mózgu. Hamuje receptory odpowiedzialne za percepcję smaku, a także za niektóre inne zmysły..

Obniżone poziomy 17-OH-progesteronu

Najczęstszymi przyczynami obniżonego poziomu 17-hydroksyprogesteronu w organizmie są:

  • Choroba Addisona;
  • pseudohermafrodytyzm u mężczyzn;
  • niewydolność nadnerczy.

To zaburzenie występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Następujące objawy mogą wskazywać na niski poziom 17-hydroksyprogesteronu:

  • przewlekłe procesy zapalne w okolicy narządów płciowych;
  • nieregularne miesiączki;
  • brak owulacji;
  • bezpłodność;
  • gwałtowna zmiana nastroju;
  • krwawienie z macicy.

Ilość 17-OH-progesteronu wzrasta w ludzkim organizmie podczas stresu, napięcia psychicznego, strachu czy złości.

W przypadku obniżenia poziomu hormonu u kobiety w ciąży może to prowadzić do następujących objawów:

  • ciągnięcie bólów w dolnej części brzucha;
  • zwiększony ton macicy;
  • wydzielina z pochwy;
  • oderwanie łożyska.

Jeśli leczenie nie zostanie rozpoczęte na czas, brak hormonu może prowadzić do poronienia..

Jak zwiększyć poziom 17-OH-progesteronu

W celu przywrócenia hormonu 17-OH-progesteronu stosuje się leki zawierające progesteron. Mogą to być leki do podawania doustnego (w postaci tabletek) lub do stosowania miejscowego (w postaci czopków). Nie zaleca się ich samodzielnego stosowania, ponieważ niewłaściwie dobrana dawka może spowodować pojawienie się innych zaburzeń. Lek i schemat leczenia powinien przepisać lekarz po osobistej konsultacji i otrzymaniu wyników badań.

Jeśli poziom hormonu zostanie nieznacznie obniżony, można go dostosować, normalizując tryb życia. Przede wszystkim należy dobrze się odżywiać i wprowadzać do diety pokarmy zawierające dużą ilość cynku:

  • fasolki;
  • otręby pszenne;
  • mięso królika i kurczaka;
  • Ryż;
  • cytrus;
  • niektóre jagody - czarna porzeczka, malina;
  • figi.

Konieczne jest również rzucenie alkoholu i palenia. Zalecane są umiarkowane ćwiczenia i zdrowy sen.

Jak obniżyć poziom 17-OH-progesteronu

Przy podwyższonym poziomie hormonów leczenie zależy od przyczyny zaburzenia. W celu obniżenia poziomu 17-OH-progesteronu za pomocą leków stosuje się leki z grupy kortykosteroidów. Czas trwania terapii może wynosić od 3 do 6 miesięcy. W celu kontroli leczenia i określenia ilości hormonu we krwi w określonym okresie konieczne jest ponowne wykonanie analizy.

Na wzrost ilości 17-hydroksyprogesteronu może również wskazywać wysoki poziom glukozy we krwi. Pojawia się szybkie zmęczenie, napady migreny i zawroty głowy.

W przypadku, gdy nowotwory jajnika lub nadnerczy doprowadziły do ​​nieprawidłowości, konieczna może być interwencja chirurgiczna. W przyszłości możliwe jest przepisywanie leków hormonalnych.

W okresie leczenia oraz w przyszłości, aby uniknąć powtarzającego się wzrostu poziomu hormonu, konieczne jest przestrzeganie diety. Dieta powinna zawierać pokarmy zawierające dużą ilość kwasu askorbinowego:

  • jagody (truskawki, wiśnie, owoce dzikiej róży, czarne porzeczki);
  • owoce (morele, jabłka);
  • warzywa (pomidory, kapusta, rzodkiewka);
  • owoce cytrusowe (cytryny, mandarynki, pomarańcze).

Możliwe jest obniżenie poziomu hormonu za pomocą roślin leczniczych. Na tło hormonalne kobiet wpływają:

  • macica borowa;
  • kwiaty i jagody jarzębiny;
  • kwiaty i pąki goździków;
  • nasiona marchwi.

Przygotowywane są z nich wywary i nalewki, które należy przyjmować przez długi czas..

Krótkotrwały wzrost poziomu 17-He-progesteronu sprawia, że ​​organizm jest silniejszy i bardziej sprężysty, ze względu na wzrost przepływu krwi. Ale długotrwała nierównowaga hormonalna ma szkodliwy wpływ. Dlatego jeśli zidentyfikujesz objawy wskazujące na niski lub zbyt wysoki poziom hormonu, konieczne jest skonsultowanie się z endokrynologiem..

U kobiet podwyższony poziom 17-OH progesteronu

Kiedy podczas sprawdzania tła hormonalnego stwierdza się wzrost progesteronu 17 OH, budzi to niepokój, szczególnie u kobiet w ciąży. Osobom, które nie mogą począć dziecka, zaleca się również to badanie. Co to jest progesteron 17 OH i jak przywrócić go do normy?

Co to jest?

Hormony steroidowe są syntetyzowane w organizmie z kwasów żółciowych. Ich synteza to łańcuch przemian chemicznych o złożonej regulacji. Kobiety prawdopodobnie znają taki hormon płciowy jak progesteron. Jej wpływ na układ rozrodczy jest jednym z mechanizmów przyczyniających się do przygotowania do poczęcia i zachowania ciąży. Progesteron jest wytwarzany w jajnikach, ciąży i łożysku.

Metabolizm progesteronu zachodzi w jajnikach i korze nadnerczy oraz w czasie ciąży i łożyska. Kiedy jest hydroksylowany, to znaczy, że grupa OH jest przyłączona do 17. atomu węgla, powstaje 17 oh progesteron lub hydroksyprogesteron (17 OP). Jest to substancja hormonalna, która jest przekształcana w kortyzol, testosteron lub estradiol w wyniku szeregu reakcji chemicznych..

Zwykle wzrost syntezy kortyzolu z hydroksyprogesteronu następuje w sytuacjach stresowych, kiedy pojawia się uczucie strachu. Jego rolą jest przygotowanie organizmu do „odparcia ataku”.

Kortyzol - hormon stresu, który powstaje podczas metabolizmu 17 OP, powoduje wzrost ciśnienia krwi, ukrwienie serca i mięśni, uwolnienie dużej ilości energii, dzięki nasyceniu krwi glukozą.

Zmiana ilości hydroksyprogesteronu w fazie pęcherzykowej cyklu miesiączkowego krwi wskazuje na naruszenie produkcji innych hormonów (progesteron, kortyzol, testosteron). Ten wskaźnik służy do wykrywania zaburzeń hormonalnych w celu wyjaśnienia diagnozy.

W tym celu poziom substancji we krwi określa się w fazie folikularnej u kobiet i w dowolnym momencie u mężczyzn. Porównując wskaźniki z normą, określają obecność zmian w tle hormonalnym.

Wzrost stężenia hydroksyprogesteronu następuje wraz ze wzrostem jego produkcji z progesteronu lub spadkiem tworzenia kortyzolu. Co więcej, tempo syntezy hormonów płciowych (androgenów) zwykle pozostaje takie samo.

Takie naruszenie tła hormonalnego powoduje bezpłodność u kobiet, a jeśli dojdzie do poczęcia, możliwy jest rozwój zamrożonej ciąży, poronienia i niewydolności łożyska. Ponadto może wpływać na proces ciążowy i powodować patologie u płodu..

Wynika to z faktu, że w przypadku zwiększenia progesteronu 17 OH dochodzi do naruszenia hormonalnego tła w organizmie, najczęściej wyrażanego przez naruszenie stosunku hormonów płciowych i hiperandrogenizmu. Hiperandrogenizm to nadmierne tworzenie się androgenów (męskich hormonów płciowych). Stan ten wpływa na dojrzewanie oocytów w fazie folikularnej i utrzymanie ciąży..

Normy w różnych okresach życia

U noworodka w pierwszych dniach życia, o godzinie 17, poziom progesteronu jest normalnie podwyższony. Jest to szczególnie widoczne u wcześniaków. Następnie w ciągu 5-7 dni zmniejsza się i pozostaje niski do dojrzewania. Podczas kształtowania cech płciowych obserwuje się wzrost poziomu hormonu we krwi.

W wieku rozrodczym u mężczyzn ilość 17 OP we krwi wynosi 1,55–6,4 nmol / l, a wskaźniki w różnych laboratoriach mogą się różnić. Zwykle podczas przeprowadzania analiz wraz z wynikiem podaje się wartości odniesienia (wartości normalne) do porównania..

U kobiet wraz z wystąpieniem miesiączki obserwuje się cykliczną zmianę hydroksyprogesteronu odpowiadającą poziomowi hormonu adrenokortykotropowego (ACTH), który odpowiada za syntezę kortyzolu. Normalne wartości w nmol / l w całym cyklu to:

  • faza pęcherzykowa - 1,25–8,3;
  • w fazie owulacji - 0,9-4,3;
  • faza lutealna - 0,85-8,6.

Zwykle progesteron 17 OH w fazie folikularnej powinien mieć niskie wartości. Przed owulacją nieznacznie się podnosi. Szczyt wzrostu odpowiada maksymalnemu poziomowi hormonu luteotropowego we krwi. Następnie wskaźniki spadają do pewnego poziomu. Pozostają tak do końca cyklu miesiączkowego, jeśli nie doszło do poczęcia..

W przypadku zapłodnienia i implantacji komórki jajowej, ze względu na funkcjonowanie ciałka żółtego, zwiększa się ilość hydroksyprogesteronu. Jego wzrost występuje w czasie ciąży i waha się od 3,35 do 33,5 nmol / l. Przed porodem obserwuje się powtarzający się spadek substancji hormonalnej.

Tabela pokazuje normalne wartości 17 OD w ng / ml.

Oznacza to, że hydroksyprogesteron stopniowo wzrasta w fazie folikularnej, następnie jego poziom pozostaje stabilny do początku miesiączki..

Jak się przebadać

Sprawdź 17 oh progesteron zarówno w przypadku dolegliwości, pewnych objawów, jak iw celach profilaktycznych lub przy podejrzeniu pewnych chorób.

Wskazania do analizy są następujące:

  • hirsutyzm;
  • trądzik;
  • krwawienie międzymiesiączkowe;
  • brak miesiączki, inne nieregularne miesiączki;
  • bolesność gruczołów mlecznych;
  • bezpłodność;
  • poronienie;
  • podejrzenie zespołu nadnerczowo-korowego, wrodzona dysfunkcja;
  • guzy jajników, nadnercza.

Ponieważ poziom hydroksyprogesteronu zmienia się w ciągu dnia - wzrasta o świcie, a spada wieczorem, wtedy krew pobiera się do analizy do godziny 10 rano na czczo. Ważne jest, aby dzień przed i w dniu badania unikać stresu, napięcia nerwowego i fizycznego, ponieważ może to prowadzić do fałszywie dodatniego wyniku..

Mężczyźni mogą być badani każdego dnia. Kobiety powinny mieć 17 lat na progesteronie w folikularnej fazie cyklu miesiączkowego w 3-5 dniu. Możesz sprawdzić stężenie hydroksyprogesteronu w fazie lutealnej, wraz z innymi hormonami, ponieważ istnieją specjalne tabele ze średnimi danymi, które określają tempo w dowolnym dniu cyklu. Ale jeśli kobieta zajdzie w ciążę i jeszcze o tym nie wie, wskazania będą się różnić, ponieważ w czasie ciąży rośnie 17 OP. Dlatego lepiej wykonać test w pierwszej fazie lub upewnić się, że nie ma ciąży..

Jeśli poziom hydroksyprogesteronu jest podwyższony, może być konieczne sprawdzenie innych hormonów (progesteron, DHEA, testosteron), poddanie się badaniu instrumentalnemu (USG, TK, MRI).

Przyczyny wzrostu

Jeśli 17 OH progesteron jest podwyższony w fazie folikularnej, może to wskazywać na różne patologie, dlatego konieczne jest rozszyfrowanie analizy, biorąc pod uwagę nie tylko dolegliwości pacjenta i wywiad, ale także wskaźniki innych hormonów. Najczęściej hydroksyprogesteron wzrasta wraz z następującymi patologiami:

Wrodzona dysfunkcja kory nadnerczy

Występuje z powodu braku enzymów biorących udział w syntezie kortyzolu. Obecnie opisano przypadki niedoboru 7 różnych enzymów, ale najczęstszymi niedoborami są 21-hydroksylaza i 11-beta-hydroksylaza. Przyczyną patologii jest mutacja genetyczna. Brak enzymu prowadzi do obniżenia poziomu kortyzolu we krwi i poprzez sprzężenie zwrotne do zwiększonej produkcji ACTH, który stymuluje produkcję hydroksyprogesteronu i jego kumulację w organizmie. W tym samym czasie kontynuowana jest produkcja androgenów, co powoduje hiperandrogenizm. Pojawiają się oznaki wirylizacji, trądziku, hirsutyzmu - porost włosów, łysienie - wypadanie, łamliwość, przerzedzenie włosów na głowie. Aby wyjaśnić diagnozę, określa się poziomy hormonów, przeprowadza się testy stresowe dla progesteronu 17 OH, badania genetyczne.

Zespół policystycznych jajników

Choroba związana z zaburzeniami metabolicznymi spowodowanymi niestabilnością układu hormonalnego. U pacjentów następuje zmiana stosunku FSH i LH, zwiększone wydzielanie testosteronu, insuliny. W jajnikach nie występuje owulacja, mieszki włosowe przekształcają się w liczne torbielowate formacje, które wspomagają proces zapalny i powodują twardnienie błony. To są cechy patologii, które można znaleźć w USG.

Zespół Itsenko-Cushinga

Grupa chorób, w których występuje długotrwały wpływ glikokortykoidów na organizm. Patologia jest spowodowana zwiększoną produkcją AHTC, co może powodować wzrost 17 OP we krwi.

Guzy

Guzy nadnerczy, jajników, torbiele hormonalne. Prowadzą również do nierównowagi hormonalnej poprzez sprzężenie zwrotne..

Zespół podwzgórza

Występuje w wyniku urazów podwzgórza, zaburzeń psychogennych, podczas restrukturyzacji organizmu w czasie ciąży. Może powodować rozwój choroby Itsenko-Cushinga.

Przyjmowanie leków progesteronowych

Dotyczy to kobiet z niepłodnością, u których pokazano zachowanie IVF.

Mogą istnieć inne przyczyny wzrostu hydroksyprogesteronu, dlatego przy wyborze metody leczenia należy dokładnie zbadać pacjenta w celu ustalenia trafnej diagnozy.

Komplikacje

Kiedy wzrasta 17-OH progesteron, jednym z głównych powikłań tego stanu jest niepłodność. Co więcej, nawet stosowanie technologii wspomaganego rozrodu może być bezużyteczne, ponieważ dochodzi do przedwczesnego przerwania ciąży (poronienie, blaknięcie). Często to wczesne poronienia lub zamrożona ciąża stają się atrakcją dla kobiet na badanie. A gdy okaże się, że 17 OP w fazie folikularnej jest zwiększona, zaczynają szukać przyczyny patologii w celu przeprowadzenia odpowiedniego leczenia.

Wysoki poziom tego hormonu może również wpływać na inne układy organizmu. Na przykład powoduje przeciążenie układu sercowo-naczyniowego, a jeśli problem nie zostanie usunięty w czasie, zwiększa się ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego.

Ze względu na działanie substancji na tkankę mózgową, w szczególności na podwzgórze, pacjenci często zauważają zaburzenia pamięci, zapominanie. Długotrwała ekspozycja może prowadzić do zaburzeń czynności mózgu, pojawienia się zaburzeń psychicznych, ponieważ hormon wpływa na receptory odpowiedzialne za smak, radość, przyjemność. Pacjenci mają zmiany nastroju, pojawia się depresja.

Należy zachować szczególną ostrożność podczas przyjmowania leków zawierających progesteron (Utrozhestan, Proginorm itp.). Stosowane są w leczeniu niepłodności, IVF. Dawkowanie należy ściśle przestrzegać, ponieważ nadmierna zawartość progesteronu we krwi ma działanie immunosupresyjne. Jeśli do implantacji zarodka konieczne jest obniżenie odporności kobiety, aby organizm nie odrzucił komórki jajowej jako obcego czynnika, wówczas nadmierna zawartość hydroksyprogesteronu prowadzi do bezbronności przed infekcjami.

Kiedy wymagane jest leczenie

Nawet jeśli stwierdzono podwyższony poziom 17-OH progesteronu, leczenie nie zawsze jest wymagane. Jeśli wykonywana jest tylko jedna analiza, w fazie folikularnej, podwyższone stężenie hydroksyprogesteronu może wiązać się z następującymi sytuacjami:

  • Odczynniki używane w laboratorium są bardziej czułe, dlatego należy porównywać wskaźniki z wartościami referencyjnymi, a nie z tabelą norm, które zwykle podaje się obok wyniku..
  • Przed przystąpieniem do analizy pacjent był zdenerwowany, a strach powoduje wzrost wydzielania kortyzolu i 17 OP.
  • Podmiot przyjmuje leki progesteronowe.

W takich przypadkach nie należy się martwić, należy powtórzyć analizę, odpowiednio się do niej przygotując. Kiedy krew jest oddawana w fazie lutealnej, wysokie stężenie może wskazywać, że kobieta jest w ciąży i należy to wyjaśnić. W czasie ciąży trudniej jest ustalić, czy 17 OH progesteronu jest podwyższone, dlatego leczenie przeprowadza się tylko wtedy, gdy jego wartości przekraczają normę 2-3 razy.

Jeśli przepisano leczenie niepłodności, kobiety często są zainteresowane tym, czy należy je kontynuować po ciąży. W takiej sytuacji lekarz kieruje się stopniem wzrostu wskaźników i płcią dziecka. Ponieważ wysoki poziom hydroksyprogesteronu we wrodzonym przeroście nadnerczy powoduje wirylizację, należy również sprawdzić poziom siarczanu dehydroepiandrosteronu (DHEA-S). A jeśli jest wysoki, leczenie jest zalecane tylko z wysokimi wskaźnikami, dla kobiet w ciąży noszących płód płci żeńskiej, aby uniknąć wirylizacji i hermafrodytyzmu.

Jak obniżyć

Przed rozpoczęciem terapii należy ustalić przyczynę stanu patologicznego. Może to wymagać dodatkowych badań klinicznych poziomu progesteronu, testosteronu i innych hormonów. Przeprowadzają również specjalne testy obciążeniowe w celu wykrycia wrodzonej niewydolności kory nadnerczy, diagnostyki ultrasonograficznej, komputerowego rezonansu magnetycznego. Po ustaleniu ostatecznej diagnozy opracowywany jest plan leczenia.

Zmniejszony progesteron w PCOS i nowotworach

Niepłodność na tle PCOS wymaga kompleksowej terapii. W tym celu przepisywane są złożone doustne środki antykoncepcyjne (COC), które dostosowują cykl menstruacyjny i poziom hydroksyprogesteronu. Jeśli po korekcji ciąża nie wystąpi, stosuje się inne metody leczenia - stymulację owulacji lub leczenie operacyjne z preparowaniem stwardniałej błony jajnika.

Taktyka leczenia torbieli hormonalnych, guzów jajnika lub nowotworów nadnerczy, zwykle operacyjna. Patologiczne ognisko usuwa się chirurgicznie. W przypadku torbieli ciałka żółtego w niektórych przypadkach możliwe jest leczenie zachowawcze za pomocą złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych. Dopiero potem planują zajść w ciążę.

Zmniejszony hormon z dysfunkcją nadnerczy

Wrodzoną dysfunkcję nadnerczy leczy się glikokortykoidami. Lekarz wybiera produkt leczniczy, dawkowanie i czas podawania. Zwykle przepisywane są tabletki deksametazonu lub metyloprednizolonu. Dawkę leku dzieli się na 2-3 dawki dziennie. Terapię prowadzi się do momentu obniżenia progesteronu 17 OH, następnie stopniowo zmniejsza się dawkę leku i planuje się ciążę.

W czasie ciąży kobieta w ciąży pozostaje pod opieką lekarza. Decyzja o kontynuowaniu terapii w okresie ciąży jest podejmowana indywidualnie. Jeśli poziom hydroksyprogesteronu pozostaje wysoki i przekracza normę 2-3 razy, ponownie przepisuje się terapię hormonalną, zwłaszcza gdy potwierdzono płód żeński. W ciężkich przypadkach lek może być potrzebny przez całe życie.

Leczenie zespołu Itsenko-Cushinga

Można go również leczyć zarówno zachowawczo (terapia hormonalna), jak i operacyjnie. Na przykład w przypadku guzów przysadki możliwe jest napromieniowanie dotkniętego obszaru lub usunięcie formacji.

Ponieważ w celu obniżenia poziomu 17 OP stosuje się leki hormonalne, leczenie powinno być przepisane i monitorowane przez lekarza. Niemożliwe jest dostosowanie tła hormonalnego w inny sposób, ale można je wykorzystać jako dodatkowy czynnik.

Odżywianie z podwyższonym progesteronem

Ze środków tradycyjnej medycyny stosuje się napary z kwiatów jarzębiny, goździków (kwiatów, pąków), nasion marchwi, łodygi macicy wyżynnej i innych. Ale możesz je wziąć tylko po konsultacji z lekarzem..

Prawidłowe odżywianie może również przyspieszyć leczenie. Dieta na taką patologię powinna zawierać minimalną ilość produktów białkowych i być nasycona warzywami i owocami. Przydatne są dania z marchwi, ziemniaków, buraków, cebuli, roślin strączkowych (groch). Konieczne jest również nasycenie organizmu witaminą C, która jest bogata w owoce cytrusowe, świeże zioła, owoce rokitnika, maliny.

Wzrost poziomu hydroksyprogesteronu wskazuje na zaburzenia hormonalne, które są związane z różnymi patologiami wymagającymi leczenia i korekty. Może powodować bezpłodność i poronienie. Leczenie dobiera się w zależności od przyczyny zmiany poziomu hormonów.

Top